Pripremio: mr.sci.dr.Anes Talović, specijalista medicine rada i sporta
Namjera smjernica ACP-a je pomoći ljekarima da se usmjere prema najučinkovitijim nehirurškim tretmanima za bolove u donjem dijelu leđa. Iako se ove smjernice ne bave aktuelnim lijekovima ili epiduralnim spinalnim injekcijama, pregledan je širok spektar neinvazivnih spinalnih tretmana. – ističe mr.sci.dr.Talović
Šta je zapravo Američka akademija ljekara (ACP)?
mr.sci.dr. Anes Talović
To je nacionalna zdravstvena organizacija specijalista interne medicine. Potrebno je pratiti preporuke ACP-a radi toga što su njegovi članovi na čelu internog medicinskog polja. Oni dijele znanje, postavljaju stroge znanstvene standarde i unapređuju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Ukratko, ACP je među najcjenjenijim medicinskim društvima u svijetu. Kako bi napravili ove smjernice, ACP je pregledao studije koje su se usredotočile na tretmane nehirurških bolova u donjem dijelu leđa objavljene do aprila 2015. godine. Pogledali su kako su dobro određene terapije boli u donjem dijelu leđa:
Smanjena ili uklonjena bol u leđima
- Poboljšana funkcija kičme
- Poboljšana kvaliteta života vezana uz zdravlje
- Smanjena invalidnost rada
- Uticaj na broj epizoda boli u leđima
- Poboljšano zadovoljstvo pacijenata
Tri preporuke: Osvrt na ACP smjernice za nehirurški tretman
Različite vrste boli mogu zahtijevati različite tretmane. Smjernice ACP-a uključuju 3 preporuke koje se odnose na 3 različite vrste bolova u leđima: akutni, subakutni i hronični bolovi u leđima.
- Akutna bol u leđima: bol koji traje manje od 4 sedmice
- Subakutna bol u leđima: bol koji traje između 4 i 12 sedmica
- Kronična bol u leđima: bol koji traje više od 12 sedmica.
Preporuka 1:
Osobe sa akutnim ili subakutnim bolovima u donjem dijelu leđa često vide smanjenje simptoma s vremenom pa ACP preporučuje da ljekari najprije preporučuju toplinsku terapiju, masažu, akupunkturu ili manuelnu terapiju prije korištenja lijekova. Ako je potrebna terapija lijekovima, ACP preporučuje korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) ili mišićnih relaksanata.
Preporuka 2:
Za osobe s hroničnom boli u leđima, ACP preporučuje da se prvo uključe u vježbanje, multidiscipliniranu rehabilitaciju, akupunkturu, smanjenje stresa na temelju svijesti, tai chi, yoga, kontrolu motoričke kontrole, progresivno opuštanje, elektromiografiju, lasersku terapiju niske razine, operantnu terapiju (nagrada ili kazna), kognitivna bihevioralna terapija ili spinalna manipulacija (manuelna terapija).
Preporuka 3:
Kada terapije bez lijekova ne pomažu osobama s hroničnim bolovima u leđima, ACP preporučuje liječnicima da razmotre lijekove za liječenje boli. Liječenje prvog reda treba biti NSAID, a zatim tramadol ili duloksetin kao terapija drugog reda. ACP smjernice navode da ljekari opisuju samo opioide kao adekvatnu pomoć, kada se nije uspjelo sa lijekovima prve i druge linije. Ako su opioidi opcija, ACP kaže da bi ih trebalo koristiti samo ako potencijalne prednosti nadilaze rizike, a ljekari bi trebali raspravljati o svim rizicima i prednostima sa pacijentom prije početka liječenja.
Objava mr.sci.dr.Talović: Smjernice za liječenje bolova u donjem dijelu leđa i smanjenje stresa pojavila se prvi puta na Zdravi Portal.
[ad_2]